בראשית

הטבע הוא תפאורן מחונן וערמומי, הוא יוצר השליה של קביעות, של המשכיות עקשנית.

אש בוערת ומי מפל, הם תמיד אותו הדבר, אבל בכל זאת משתנים כל הזמן.

יגאל קורן

מאת: יגאל קורן

09.03.2017


באופן קבוע יש חשיבות שיווקית למשפט הפותח, למען יצירת עניין לקורא וכדי שישלים את קריאת המאמר עד סופו, על מנת להבין את הרעיון ולהאמין ביכולת לבצעו הלכה למעשה.

שינוי הוא הכוח המוביל היום בעולם העסקים. החברה משתנה, הטכנולוגיה, הנוף הפוליטי משתנה, דרך עבודתם של בני האדם משתנה. בתחילת המאה העשרים, שמונים וחמישה אחוזים התפרנסו מחקלאות, כיום רק שלושה אחוזים. לאומת זאת האנושות ייצרה בשלושים השנים האחרונות יותר ידע מאשר בחמשת אלפים שנים שקדמו להן. ביום יום קצב השינויים מוציא אותנו מדעתנו. המוצרים מתיישנים עוד לפני יציאתם לשוק ואנחנו שוקדים על פיתוח מתקדם יותר. הצורך לשלב שיטות חדשות הוא הכרח המציאות, עלינו לציית לתקנות רבות מבעבר, ציפיות הלקוחות שלנו השתנו, לפעמים נדמה שעד שאנחנו משתלטים על חידוש אחד, מגיעים בעקבותיו המצאות נוספות.

 

זכור! יצירתיות דורשת את האומץ להשתחרר מוודאויות – אריך פרום

 

מנהיג בעל חזון לא רק מתמודד עם השינוי, שכלתנותו, מאפשרת לו להבין שאם הוא באמת רוצה להתמודד עם שינוי בהצלחה, עליו להיכנע לשינוי.

 

הדרך להתייחס אל  השינוי היא להתמודד בהצלחה עם הלא  צפוי, כדי להצליח בכלכלה החדשה, אשר בה הון אינטליגנציה קולקטיבית ערכה רב יותר מהון חומרי.  על המנהיג לדעת להיות גמיש ולהגיב במהירות על אתגרים חדשים בלתי צפויים בזריזות ובמהירות.

 

מנהיג שאוהב שגרה:   כזה שלא מנסה אף פעם דברים חדשים. מתבצר במשרדו המרווח ועושה כל יום את אותם הדברים. גורם חדש מופיע ועימו הצורך ללמוד מיומנות חדשה, אתגר חדש שיש להיענות לו.  אתה, המנהיג, בחוסר תבונתך מאציל סמכויות לאחרים,  או נחפז להכיל את אותם פתרונות ישנים מהעבר, על הבעיות החדשות הצצות חדשות לבקרים.  החברה בניהולך אינה מנצלת את ההזדמנויות הבלתי רגילות שהעידן החדש מציע. אתה ניצב חסר אונים מול השינויים המתחדשים. בכסילותך גורם לארגון לאבד מכוחו.


"וַיַּעֲזֹב אֶת-עֲצַת הַזְּקֵנִים, אֲשֶׁר יְעָצֻהוּ; וַיִּוָּעַץ, אֶת-הַיְלָדִים אֲשֶׁר גָּדְלוּ אִתּוֹ, אֲשֶׁר הָעֹמְדִים, לְפָנָיו"
– מלאכים א', פרק יב, פסוק ח

 

יצירתיות דורשת את האומץ להשתחרר מוודאויות.

כדי לשנות את התוצאות, עליך לשנות את המעשים. לשנות את הדרך אשר בה אתה מנהיג את הארגון.

 

"כדי לפתור בעיות כבדות משקל עלינו להגיע אל רמת חשיבה גבוהה מזו שבה היינו כשיצרנו אותן.." – אלברט איינשטיין

 

להתמודד עם השינוי עליך לחשוב מחשבות חדשות, עליך לאמץ את השינוי,  כניעה לשינוי!!

מנהיג עם חזון, ניכנע לשינוי ומנצלו לתועלת הארגון.

כדי לנצח צריך ראשית כל להיכנע, במקום ללכת נגד השינוי, ללכת עם השינוי. למתכופף ולגמיש יש תמיד יתרון על פני קשיחות ונוקשות, זו שליטה באמצעות הסתגלות. הצמדות נוקשה לשיטות עבודה מיושנות תנעץ יתד היישר בליבו של הארגון. כמנהיג הארגון, התאם את עצמך לשינויים וזרום איתם. כושר הסתגלות הוא מכישורי המנהיגות החשובים והחיוניים בעולמינו המתחדש. מנהיג היודע להסתגל לשינוי ולנצל אותו לתועלתו משיג יתרון תחרותי עצום. כושר הסתגלות לשינוי זו דרך המלך להתאוששות מן החרדה והמצוקה הנלוות לשינוי וגיוס יכולת טובה לנוע קדימה במרץ ובכוחות מחודשים. העקבות, המכשולים והכניעה לשינוי הופכות את הארגון לחזק יותר.

 

התנגדות לשינוי:

כל אדם נושא בתוכו גן המתוכנת גנטית להתנגד לשינויים, כדי לשמור על איזון נפשי ולשמור על סביבה פנימית יציבה (מצב יציב) של האדם, למרות השינויים החלים בסביבה החיצונית. עם השנים מצב זה התפתח באופן טבעי כאמצעי שאפשר לאבות אבותינו לשרוד בתנאים המשתנים בהתמדה.  מנגנון זה אינו מבחין בין שינוי המטיב עימנו או שירע לנו. הגן מתוכנת רק להתנגד לשינוי לאזן ולייצב את נפשנו.

נכון שהקושי לפרוץ מתחומי ההרגלים הנוחים שלנו מקשים עלינו לאמץ הרגלים חדשים. יתר על כן בעזרת תבונותינו הטבעית עלינו להשקיע מאמץ ללמוד את החידושים כדי להשתלב בשינויים המתרחשים סביבנו.

יש בשורה טובה. אפשר לכוון מחדש את הווסת הפנימי בגן ולאמץ לתוכו את השינויים הטובים שנלמד.

 

רק המלצה:

פילוסופיית מנהיגות, מומלץ לאמצה.

המנהיג אינו מכתיב לעובדים את מהלך העבודה, הוא מנחה, מצביע על כיוון כללי, מציב אתגרים ומעודד את עובדיו לשחרר את יכולות הכוח הקוגניטיבי הטבעי הגלום בהם. קבל את עצמך כמנהיג הנותן השראה לעובדיו להוציא את חזונו מן הכוח אל הפועל ולאחד אותם סביב המטרה שהוא מציב לפניהם. מנהיג טוב שומר על מוטיבציה גבוה לכל אורך הדרך. מנהיג ממריץ, מאתגר, מפתח את עובדיו ומציד אותם בכלים הדרושים. הוא מפיק מהם את המיטב, דורש מהם למצות את יכולתם ומלמד אותם איך לעשות זאת ללא פיקוח, ומאפשר להם להתפתח כבני אדם.
בדרך הנכונה, מתיחת גבולות העשייה.

יודע כל סטודנט שקבלת תואר אקדמי אינו קו סיום הלימודים. עכשיו הוא רק בתחילת הלימודים אותם יסיים בערוב ימיו.  דוגמא, אנחנו לא מצפים מרופא האמון על בריאותינו לא לדעת על תרופות או טכנולוגיה עכשווית כדי לטפל בנו. ההתפתחות הטכנולוגית המהירה אינה מאפשרת להפסיק ללמוד (אין דבר כזה). הלימודים נמשכים בכל המקצועות ובכל שטחים כל הזמן, בלעדי זאת אין קיום.

המנהיג בראש הארגון צריך ליצור אווירת לימודים שקטה ואידיאלית. לתת הכשרות לכל העובדים בכל השטחים.  העובדים ירכשו ידע רחב, בטחון עצמי גבוה, הפחד מהשינוי יימוג בהדרגה. הארגון יקבל עובדים משודרגים היכולים להתמודד בהצלחה עם השינויים.  יש להוקיר ולהעריך את האינטליגנציה הקולקטיבית ויכולות הביצוע הקוגניטיבי של עובדים, אשר יאפשר בסיס רחב לביצוע השינוי.   הארגון יתחזק, ייווצר אופק תעסוקתי מבטיח, חישוב השכר יהיה שונה, יינתן גמול כספי לעובדים בהתאם לכישורים והיכולת של כל אחד.

מנהיג בעל חזון מבין שהתפתחות העובדים היא השקעה לא הוצאה. דע שצמיחתו של הארגון עומד ביחס ישיר לצמיחתם של עובדיו. תשלום היתר לעובד הוא הבעת הערכת הארגון אליו.

שינויים הם התנהלות טבעית של חיינו, יש חדווה בשינוי, ללא שינוי לא תיתכן צמיחה, לא יתכן שיפור ולא תיתכן כל התקדמות. שינוי הוא הבעה טבעית של העולם, הוא חיוני להתפתחותנו כציביליזציה ולעצם הישרדותנו. בעצם השינוי הוא ידיד האנושות.

מנהיגם נלחמים בו, מנהיגים בעלי חזון מברכים עליו.

 

מה יקרה אם תחליט לחכות ששינויים גדולים יתחוללו סביבך, במקום לאמץ דרכי פעולה אשר יעזרו לך לשרוד?

ניקח צפרדע ונשליך אותה לסיר מים רותחים?  היא תקפוץ מיד החוצה. נתאר עכשיו תרחיש שונה, נכניס צפרדע למים בטמפרטורת החדר נניח לה להירגע ונעלה את הטמפרטורה בהדרגה עד שהמים יהיו חמים בהרבה. מה לדעתכם יקרה? הצפרדע תשב במים ולא תעשה כלום?  כן נכון. כמו ברוב הארגונים, כאשר חדירה איטית של שינוי מזדחלת פנימה מאפשרת לאנשים להתעלם ממנו. הגן במערכת הפנימית של הצפרדע כמו של רוב הארגונים מתוכנתים להגיב רק על שינויים פתאומיים ולא על שינוי איטי. הצפרדע המתבשלת למוות אינה מודעת למה שקורה לה. היא קורבן של תודעה שאננה.   אם לא נתאים את עצמינו לחוקי הטבע ולא ניכנע לשינויים, גורל הארגון יהיה דומה לגורל ידידתנו הצפרדע.  קל מאוד להיכנס למצב של שאננות, הפיתויים רבים וגן השלווה מוביל אותנו בקביעות לתחום תפקידו הטבעי. חברים אנחנו במלחמה קבועה מול גן השלווה והשאננות ויש להשיב מלחמה שערה.

 

"מהפכה אינה
גן של שושנים
המהפכה היא
המאבק בין
העבר לעתיד"
פידל קסטרו

 

יצירת תמיכת ההון האנושי בשינוי:

כתבנו על הצורך בשינויים ועל הכרח להתאים את התנהלות הארגון לתקופה החדשה בה אנו חיים. הצורך של המנהיג להיכנע לשינויים אשר כדרך הטבע משתנים מדי יום בכל הסובב אותנו.       הכניע לשינוי של מנהיג בעל חזון תעצים את מנהיגותו.  כמנהיג שכלתני שיחסיו עם עובדיו מושתת על אמון ומחויבות העובדים.

ללא מחויבות אין ארגון.

ארבע נושאים חייבים להתקיים ביין המנהיג לעובדיו:  קיום הבטחות – הקשבה ערה ופעילה – התייחסות אוהדת מתמדת – והחשוב ביותר כנות ויושרה.

קיום הבטחות. ללא דחיינות, להתפנות ולהיפגש, להתייחס לכל הבטחה חסרת חשיבות כחשובה. כל הפרת הבטחה תפגום באמון.

הקשבה ערה ופעילה. לא לשכוח את שמו של בן שיחך, להקדיש יותר תשומת לב למה שאנחנו שומעים, לשאול שאלות טובות ופתוחות ולהקשיב באמת לתשובותיהם, שאלות פתוחות כגון. מה הדברים שאפשר לעשות ואשר יעזרו לך לבצע את עבודתך טוב יותר?  מה אתה הכי אוהב לעשות? מה היית עושה לו ניהלת את הארגון? בדרך כלל תקבל תשובות מקצועיות וטובות, תתייחס לתשובות באמירה כגון ולסיכום,,, ותחזור על התשובות שקיבלת ותנסה לבצען, אין איש היודע טוב יותר מהעובד מבפנים את החסרונות ואת הדרכים לשיפורם. בכך תיצור שותף המחויב לדרך.

התייחסות אוהדת מתמדת. יש מנהיגים החושבים שמנהיגים יעילים הם בני אדם קשוחים וסמכותיים, מנהיגים בעלי חזון מערבים אנושיות ואומץ לב. יש להתייחס באדיבות ובכבוד, להתעניין באהדה ולהיות קשוב לבעיות האישיות, להקרין טוב לב ויחס חם, לבקר בתחנות העבודה להוקיר את עבודתם, לתמוך ולתת תחושה שהם לא לבד, תן יותר מעצמך לאלה שכפופים לך. כך תיצור עוד שותף המחויב לדרך.

החשוב ביותר, כנות ויושרה. טובי המנהיגים הם בני אדם פתוחים וכנים, הם ישרים כסרגל, יושרם מקנה להם את אמון כל הסובבים אותם. הם משתפים במידע ומקפידים הקפדה יתרה ליידע את אנשיהם, הם יודעים שהצלחת מנהיגותם תלויה בשיתוף ובאמירת אמת בכל הנסיבות. התכונה לידע את אנשך במהירות ובדייקנות בדברים הנוגעים להם משדרת להם שהם חשובים לך ושאתה מעריך אותם, אם תשמור בהתמדה על ערוצי תקשורת פתוחים, עובדך יעריכו אותך כמנהיג. דעתך תהיה כל כך חשובה להם עד שהם לא ירצו לאכזב אותך.

זו הרמה הגבוה ביותר מבחינת איכות הקשר עם אנשים, שמנהיג בעל חזון יכול להגיע אליה.

בשלות הארגון לעריכת שינוי נמצאת כעת בשיא. על מנהיגות הארגון להחליט על התנהלות ארגונית חדשה המתאימה לשינויים. להנחות את צוות העובדים התומך בביצוע השינויים ולהציבו מוכן בעולם המתחדש.

 

יגאל קורן

תמיד לשירותכם

אשמח לעזור: 050-5440560