סיפור קטן עם מוסר השכל גדול. כשהייתי ילד, אהבתי מאוד לבקר את דודי בקיבוץ. דודי היה אחראי על בריכות הדגים בקיבוץ, כך שבכל חג היה דודי מגיע אלינו לתל אביב עם שק מלא בדגי קרפיון חיים, מהם אימי עשתה גפילטע פיש לארוחות החג….

הדגים היו שוחים אצלנו באמבטיה מספר ימים ואני ואחי היינו ממלאים להם את האמבטיה במים וצופים בהם שעות שוחים בה. כשרצינו להתקלח היינו מעבירים את הדגים לגיגים ולאחר המקלחת מחזירים את הדגים לאמבטיה (כן כן, ממש כמו בסרטי בורקס ההם של שנות החמישים…).

להשאיר את הראש מעל למים

להשאיר את הראש מעל למים

תחילה, היינו אני ואחי מבקרים את הדגים מדי יום, דואגים להם לאוכל וממלאים להם מחדש עוד מים באמבטיה, שיוכלו לשחות. אך ככל שהימים עברו הפסיקו הדגים לעניין אותנו וחזרנו לשחק בחוץ.

באחד הימים נכנסנו לחדר האמבטיה וגילינו כי פקק הגומי שמנע מיציאת המים מהאמבטיה לא היה סגור כראוי ולדגים נשארו מעט מים. מה שהדהים אותנו זו יכולת ההישרדות המדהימה שלהם. כדי להמשיך לחיות ולנשום, מצאו הדגים תנוחת עמידה בתוך המים שאפשרה לפה שלהם להיות מתחת למים. מכיוון שתנוחת העמידה על הצד לא היתה טבעית עבורם, מדי פעם נפלו הדגים על הצד, במקרה זה החלו הדגים להניע את זנבם חזק, מה שאפשר להם לחזור לתנוחת העמידה עם הפה במים. העמידה על הצד הצילה את הדגים!

להשאיר את הראש מעל למים

להשאיר את הראש מעל למים

יש מקרים ומקומות בחיים בהם גם אנחנו צריכים למצוא את הדרך הנכונה והטובה ביותר להמשיך ולשמור על הראש מעל המים. החכמה היא למצוא בדיוק את הדרך הנכונה שתאפשר לנו לשאוף את האויר עד שנעבור את התקופה ונגיע לימים הטובים שבאים אחרי כן.

למשל, יש תקופות בהן עלינו להיות מחושבים יותר מבחינה כלכלית, אולי עשינו טעויות בעבר ולקחנו התחייבויות שקשה לנו לעמוד בהן, אולי היו לנו הוצאות גדולות ולא מתוכננות.

החכמה היא לעצור את יציאת המים מהאמבטיה שלנו בזמן ולמצוא את הדרך הנכונה לעבור את תקופת השפל, לחסוך, ליעל את ההוצאות שלנו ולהיות מחושבים יותר, כי שאחר כך נשוב אל הגאות ונוכל לחיות בהנאה רבה יותר, לישון טוב יותר בלילה ולהשיג דברים נוספים שאנו רוצים בחיינו.

בדיוק במקום זה נכנס נושא ניהול כלכלת המשפחה בצורה נכונה ויעילה.

בעזרת ייעוץ לכלכלת משפחה, ניתן למצוא את המקומות בהם אנו יכולים לחסוך, איך אנו יכולים ליעל את ניהול החשבונות וההוצאות שלנו, וגם ההכנסות.